تغذیه قناری

غذای قناری

دان اصلی قناری تخم کتان ، ارزن و تخم شلغم است و نسبت بین انها 3 به یک میباشد یعنی به ازای هر3 کیلو گرم تخم کتان ، مقدار نیم کیلوگرم تخم شلغم و نیم کیلوگرم ارزن استفاده میشود .
ارزن از گروه غلات است که کربوهیدرات زیاد و چربی کمی دارد .
تخم کتان از گروه دانه های روغنی است که چربی زیاد و کربوهیدرات کم دارند .

تخم کتان که به دانه قناری مشهور است طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی می باشد.
تخم شلغم طبیعتی گرم داشته و سرشار از ویتامین C و املاح معدنی و ضد چاقی بوده و برطرف کننده سرماخوردگی و آسم می باشد.
تخم ارزن طبیعتی سرد و خشک دارد و دانه ایی است قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون.


غذای قناری در جوجه داریبه قناری ماده حدود یک ماه قبل از جفت اندازی لازم است غذای تقریبا سبک داده شود تا کم کم با رژیم غذایی زمان جفت اندازی سازگاری پیدا کند. می توانید هفته ای دو تا سه بار غذای نرم را در اختیار ماده قناری قرار دهید. مقدار مصرف کف دریا در زمان جفت گیری افزایش مییابد.
خوراک نرم
مقداری تخم مرغ که باید حتما 25 دقیقه بخوبی در آب جوشانده شود و مقداری آرد سوخاری و مقداری هویج رنده شده که قبلا باید آن را خشک نمود .
تخم مرغ رنده شده را با آرد سوخاری مخلوط نمایید هویج را نیز رنده کنید .حداقل روزی 2 بار این خوراک پرورشی را در اختیار جفت قرار دهید تا با آن جوجه ها را تغذیه کنند. جوجه ها تا سن حدود 50 روزگی به این غذا نیازمند هستند .
بعد از جدا کردن جوجه ها از والدین علاوه بر خوراک پرورشی می توانید از جوانه تازه دانه ها نیز استفاده نمائید. چون جوجه ها هنوز قدرت کافی و لازم برای شکستن دانه ها را ندارند باید دان مخلوط را به مدت 24ساعت در آب خیسانده وسپس آب آن را عوض نمائید این کار را 2 تا 3 بار انجام دهید بعد به مدت 24 ساعت در دستمال مرطوب و در جای خنک قرار دهید حالا دانه ها برای جوجه ها آماده می باشند و می توانید آن را استفاده کنید. نکته مهم اینکه مقداری در اختیار جوجه قرار دهید که روزانه مصرف گردد و از ماندن و فاسد شدن آن جلوگیری کنی  منبع(قناری علیرضا)

برنامه غذایی در دوره تولک (پر ریزی)

برنامه غذایی در ایام پرریزی( تولکی) ایام تابستان:

_        کتان و ارزن: کتان دو برابر ارزن. هر روز داده می شه.

_        بادام هفته ای دوبار

_        مخلوط دانه کاهو و خلفه هفته ای سه بار( این دو از دسته دانه های خنک هستن)

_        برگ کاهو هفته ای 2 الی 3 بار

_        میوه و سایر سبزیجات مانند اسفناج مخصوصا  برای جوجه ها

_        کدو ، هویج، هفته ای دوبار

_        فلفل دلمه هفته ای دو بار

_        مخلوط تخم مرغ( سفیده تخم مرغ) و هویج رنده شده هفته ای دو بار. روش تهیه این مخلوط به این قراره. سفیده تخم مرغ رو رنده کنید. بهتره بعد اینکه تخم مرغ کاملا خنک شده باشه اون رو رنده کنید. هویج رو هم رنده کرده روی کاغذ تمیزی پخش کنید تا آبش گرفته بشه. بعد با تخم مرغ رنده شده مخلوط کنید.

 

لازم به ذکره که این برنامه غذایی رو باید طوری تنظیم کنید که به جز مورد اول، بقیه موارد با هم در یک روز داده نشه. بلکه هر روز یکی یا نهایت دو نوع از این غذاها داده بشه. اگه قراره روزی دو نوع از این غذاها داده بشه صبح به اندازه یک وعده غذایی نوع اول و بعدازظهر به اندازه یک وعده غذایی، دومی رو بدین.منبع(زرد قناری)

برنامه غذایی در ایام پاییز و زمانی که قناری پرریزی رو تموم کرده:

_        برنامه فوق می تونه ادامه پیدا کنه با این تفاوت که دانه های خنک را باید به حداقل رسوند و برگ کاهو و بادام هم هفته ای یک بار داده بشه.

در صورتی که برنامه غذایی به نحو مناسبی ادامه پیدا کنه و قناری در محیط مناسبی نگهداری بشه مطمئن باشین به موقع آماده می شه.

پس برای آماده شدن قناری این برنامه مناسبه.

حالا می خواین قناری مست بشه. خوب من فکر می کنم نیازی نیست که برنامه غذایی رو تغییر بدین. اما برخی در این ایام به غذای قناری شاهدانه هم اضافه می کنن. من می دونم که شاهدانه قناری رو زودتر مست می کنه اما مشکلی که داره اینه که قناری به شاهدانه معتاد می شه. همچنین باعث چاقی قناری میشه.

پس در دادن شاهدانه زیاده روی نکنید.

هفته ای 3 بار اونهم به مقدار  نیمه یک شصتی(هفت هشت دونه) برای قناری بذارین بخوره. برای اینکه بتونه راحت شاهدانه رو بشکونه و مغزشو بخوره شاهدانه ریز بخرید و اون رو یک شبانه روز تو آب بذارید خیس بخوره تا لبش باز شه . بعد بذارین خشک یشه و برا قناری بذارین.

جوانه گندم هم غذای مقوی برای این دورانه.

 

برنامه غذایی دوران جفت گیری و جوجه داری:

در این فصل لازمه قناری تقویت شه. مخصوصا اگه یکی دو بار تخم و جوجه داده. پس علاوه بر اینکه شما مجازید کلیه مواد غذایی بالا رو به قناری بدین، چون در این ایام هوا خنک و سرد شده خوبه برای پیشگیری از سرماخوردگی در برنامه غذایی قناری شلغم رو هم قرار بدین. خود شلغم رو می تونین براش بذارین. همچنین دون شلغم رو در کاهو و خلفه قاطی کنید و برای قناری بذارین.

این مخلوط برای اینه که شلغم گرمه و کاهو و خلفه خنک . و از اینکه قناری جوش هایی که معمولا به خاطر خوردن دانه های گرم در می یاره جلوگیری کنه. طبع قناری به دانه های گرم حساسه. باید مراقب بود.

همچنین کافشه و کلم هم مناسبه به قناریهایی که جوجه دارن بدین. اما زیاده روی نشه.

با این توضیحاتی که ارائه شد امیدوارم که در تغذیه و نگهداری قناری از زمان پرریزی تا آماده شدن و بعد هم جوجه گرفتن با مشکلی مواجه نشین.

زرد قناری منبع

شیوه تغذیه قناری با مواد رنگی :

غذای رنگی به قناریهایی داده میشود که پرهای آنها رنگ پذیر میباشد مثل قناریهای یورکشایر – نوریچ – لیزارد و رولر هارتس .

قناریهایی که پرهای انها رنگ نمی گیرد نباید به آنها غذای رنگی داد مثل لانکشایر – قناریهای سفید و گلاستر . در موقع دادن غذای رنگی اگر قناری میلی به آن نشان نداد باید غذای عادی او چند ساعتی در روز برداشته شود و اگر قناری با وجود این خیلی کم از غذای رنگی خورد در این صورت در تمام مدت روز باید غذای عادی او از قفس خارج گردد .

اگر قناری بعلت خوردن غذای رنگی مریض و یا گرفتار سوهاضمه شد باید تا بهبودی کامل غذای رنگی او قطع شود .

در بازار ایران انواع مختلف غذای رنگی موجود است که پرورش دهندگان میتوانند استفاده نمایند  منبع خسروانی

 


نکات اساسی در برنامه غذایی قناری :
1- تغذیه تا جایی که امکان دارد طبیعی باشد.

2- تغذیه قناری متنوع باشد.

3- تغذیه از موا د تازه باشد.

برنامه غذایی مناسب می تواند باعث پیشگیری بسیاری از بیماری ها و اختلالات تولیدمثلی گردد و نیز سلامتی و شادابی پرنده را تضمین می کند.چون قناریها گیاهخوارند باید از دانه هایی تغذیه شوند که شامل مواد مورد نیاز از قبیل پروتئین ها و چربیها و ویتامینها و مواد معدنی و … باشند. مهم ترین و اصلی ترین غذای قناری که به صورت عمومی و مداوم استفاده می شود تخم کتان می باشد ولی جون حاوی پروتئین و مواد معدنی نیست باید مقداری دانه های دیگر مانند تخم شلغم ، ارزن ، تخم منداب ، تخم بزرک ، شاه دانه ، تخم کاهو ، تخم خرفه را به برنامه غذایی اضافه نمود.
بسته به زمان و مرحله رشد و نژادهای خاص باید دانه های مختلفی را در اختیار پرنده قرار داد. این دانه ها در فروشگاهها به صورت آماده وجود دارند و می توان آنها را تهیه نمود. سبزیجات و میوه جات تازه نیز حتما میباید جزو برنامه غذایی قناری قرار گیرد. بهترین زمان برای استفاده از میوه جات و سبزیجات صبح است زیرا بر اثر ماندن ممکن است ترش شوند که باعث مسمومیت پرنده می شود.
مقدار مصرف غذای پرنده باید کنترل شود زیرا اشتهای کم یا زیاد می تواند نشانه سلامتی یا بیماری باشد. در هوای سرد یا هنگام تولک رفتن مقدار مصرف غذای پرنده بیشتر می شود که به علت افزایش مصرف انرژی می باشد. عمدتا قناری بر اثر مصرف بیش از حد غذای مقوی مبتلا به چاقی شده و از لحاظ آواز و همچنین قدرت تولید مثل افت می نماید لذا انتخاب غذای مناسب در اندازه کافی بسیار مهم است

با تشکر از اساتید:احمدی

خسروانی.


موفق باشید.


/ 0 نظر / 24 بازدید